Складання позовних заяв

Процес складання позовної заяви має безліч тонкощів і нюансів, тому краще довірити це заняття професіоналам – юристам. Справа в тому, що недотримання хоча б однієї вимоги закону до форми позовної заяви може привести до її повернення. Звичайно, після усунення допущених недоліків, Ви знову зможете звернутися за судовим захистом, але час втратите. А воно в наш час, як відомо, гроші. Тому питання звернення за юридичною допомогою при складанні позовної заяви – це, якщо хочете, питання економії коштів.

Кожен професіонал знає, що процес підготовки позовної заяви можна розділити на ряд етапів.

Етап перший, на якому Ви визначаєтеся з вибором відповідача. Здавалося б, тут все дуже просто. Так, та не так. Практика показує, що саме на цій стадії допускається найбільше помилок. Зрозуміло, що Ви знаєте свого боржника в обличчя, йому-то і пред’являєте позов. Але, припустимо, витребуване майно перебуває в даний момент зовсім не у вашого контрагента. Грамотний адвокат, юрист знає, що в цьому випадку потрібно залучати в якості співвідповідача чи третьої особи (в залежності від обставин) і фактичного власника Вашої речі. Адже, не зроби Ви цього, навіть у разі винесення рішення на вашу користь, виконати його буде важко.

Етап другий – розробка єдиної лінії поведінки. Це, якщо хочете, запорука успіху всього процесу. Хороший адвокат, юрист в такі хвилини те саме що військовий стратег. Він прораховує всі варіанти, програє ймовірні відповіді контрагента і питання суду.

Третій етап складання позовної заяви – це визначення суті вимоги, чого ж Ви, власне, хочете. Кожен юрист знає, як часом непросто доводиться на цій стадії. Адже життєві ситуації виходять за вузькі рамки закону, який, у свою чергу, не може передбачити всі можливі життєві колізії. Тому часто доводиться «підганяти» ту чи іншу позицію під існуючі норми. Навіть юристи допускають на цій стадії безліч помилок. Лише дуже досвідчений адвокат, юрист може так скласти позовну заяву, що приводу для причіпок не буде ні у відповідача, ні у суду.

На четвертому етапі складання позовної заяви позивач визначає ціну позову. Йдеться про те, що не кожен позов підлягає матеріальній оцінці, і не кожна вимога, має цінність для позивача, оцінюється виходячи з цієї вартості.

І, нарешті, на останньому етапі, Ви приступаєте до написання тексту позовної заяви. Це, мабуть, самий відповідальний момент складання позовної заяви. Адже закон вимагає, щоб текст позову містив посилання на норму закону. А їх мало того, що потрібно знайти, необхідно ще й правильно витлумачити. В позові слід вказати всі перераховані в процесуальному кодексу відомості, а також додати до нього всі документи, які вимагає законодавець. Порушення хоча б одного з цих умов може привести до негативних наслідків.

Припустимо, позовну заяву складено, документи включені, настала пора здавати його в суд. Як це краще зробити, вибирати Вам: Ви можете відправити позов поштою, а можете відвезти його особисто. В цілях економії часу краще віддати перевагу другому варіанту, адже, якщо була допущена якась формальна помилка, працівник суду, який здійснює прийом документів, її виявить. А, значить, Ви зможете її швидко виправити. Тільки не чекайте, що на цьому етапі хтось буде вникати в Вашу заяву, мова йде про формальні неточності, видимих неозброєному професійному погляду. А правильніше, щоб уникнути подібних ситуацій, звернутися за допомогою до професіонала. Грамотний адвокат, юрист так складе позовну заяву, що приводів для причіпок не буде ні в кого.

На практиці Ви, швидше за все, зіткнетеся і з іншими, крім перерахованих вище, тонкощами і труднощами при складанні позовної заяви, але їх знання приходить з практикою. Хоча (кома не потрібна) Вам не доведеться глибоко вникати в процес, якщо заручитися підтримкою професіоналів.